OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH
 • KLAUZULE INFORMACYJNE
 
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

PO GIMNAZJUM
Dla klas pierwszych: TUTAJ ->
Dla klas drugich i trzecich: TUTAJ ->
Dla klas czwartych: TUTAJ ->

PO SZKOLE PODSTAWOWE
Dla klas pierwszych: TUTAJ ->
 
SZKOŁA PARTNERSKA:
logo SWPS
 
MS DREAMSPARK:
dreamspark logo
 
BIP ZSZIL:
 
ZNAK JAKOŚCI

Fundacja Edukacyjna ''Perspektywy'' potwierdza, że Technikum w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł ''Srebrnej Szkoły 2016''.

 
PROJEKTY

Szkoła korzysta z projektów: 
SZKOŁA
 
UCZNIOWIE
 
RODZICE
 
NAUCZYCIELE
 
ZAINTERESOWANIA
 
REFORMA EDUKACJI:
logo MEN REF
 
aleklasa.pl
aleklasa.pl
 
Serdecznie witamy na www.zszil.pl!
TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ
olimpiady_i_konkursySzkolny Etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" -
Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
CeBIT - HANOWER
21_2013Dnia 09.03.13 o godzinie czwartej rano uczniowie klas informatycznych i graficznych wyruszyli na wycieczkę do Hanoweru. Wycieczka zorganizowana była w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku. Pokonanie trasy pomiędzy Zgorzelcem, a Hanowerem zajęło nam około 5 godzin. Celem podróży było zwiedzenie targów najnowszych technologii informatycznych CeBIT. Polska została wybrana w roku 2013 partnerem strategicznym targów, co umożliwiło nam dokładne zapoznanie się z wynalazkami, projektami rodzimych uniwersytetów, a także zagranicznymi pozycjami w ojczystym języku.
KLASA Is W ZAKŁADZIE UZDATNIANIA WODY
20_201327 lutego br. w ramach zajęć Laboratorium badania komponentów środowiska klasa Is / technik ochrony środowiska/ odwiedziła Zakład Uzdatniania Wody PWiK „Nysa” w Zgorzelcu. W ramach wycieczki dowiedzieliśmy się, że Zakład Uzdatniania Wody w Zgorzelcu powstał dopiero w latach 1968-1972, a do tego czasu mieszkańcy Zgorzelca i okolic zaopatrywani byli w wodę tłoczoną rurociągiem z Niemiec. Pani kierownik Działu Ochrony Środowiska oprowadziła nas po Zakładu Uzdatniania Wody trasą, którą pokonuje woda od ujęcia, aż do miejsca, z którego trafia do naszych kranów.
MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY ''KANGUR MATEMATYCZNY 2013''
olimpiady_i_konkursy
Przypominam zainteresowanym uczniom o zbliżającym się terminie konkursu:
21 marca o godz. 8:50 w auli szkolnej

Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie'res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Test konkursowy zawiera po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów. Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna.
Czytaj więcej...
''AGROBIZNES'' Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIASTA
19_2013Dzięki uprzejmości władz Miasta, w ramach przedmiotu technika biurowa i komputerowa klasa 2e odwiedziła nasz magistrat. Uczniowie mogli zapoznać ze strukturą i organizacją Urzędu oraz pracą niektórych wydziałów, poznali zadania Punktu Obsługi Interesanta, zobaczyli Salę Ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego. Niektórzy mogli poczuć się jak „młoda para” zasiadając na fotelu nowożeńców.. Uczniowie zapoznali się z pracą sekretariatu Burmistrza oraz odwiedzili Burmistrza Miasta pana Rafała Gronicza, zobaczyli gdzie należy wyrobić dowód osobisty, gdyż niektórzy już niedługo skończą 18 lat oraz skąd można zdobyć swoje świadectwo urodzenia. Wycieczka ta pozwoliła uzmysłowić uczniom jak wygląda praca biurowa i kontakt z petentami. Uczniowie dziękują Burmistrzowi za drobne upominki.
VIII SZKOLNY KONKURS GEOGRAFICZNY
olimpiady_i_konkursyZgodnie z tradycją, już po raz kolejny, w miesiącu marcu w naszej szkole, odbędzie się konkurs geograficzny. W tym roku szkolnym, konkurs adresowany jest do uczniów klas pierwszych.
Tematyka konkursu obejmuje zakres geografii społeczno-gospodarczej. Konkurs planujemy zorganizować 20 marca na lekcji 1 i 2, w auli szkolnej. Zapraszamy chętnych uczniów, do wzięcia udziału w konkursie. Deklaracje uczestnictwa prosimy o złożenie u nauczycieli geografii, p. M.Krzywonosa i p. K.Korotusza do 13 marca.
Dla zwycięzców konkursu przewidujemy wyróżnienia w postaci dyplomów, a nauczyciele geografii zadbają o wystawienie „wymarzonej oceny” końcoworocznej.
"BABĘ ZESŁAŁ BÓG, RAZ MU WYSZEDŁ TAKI CUD"
18_2013"Babę zesłał Bóg raz mu wyszedł taki cud" - Renata Przemyk


Dzień 8 marca był niezwykle wyjątkowy dla uczniów, a szczególnie wszystkich kobiet z ZSZIL.
W tym uroczystym dniu, prócz miłych upominków, jak i kwiatów, został zorganizowany apel połączony z występami naszych zdolnych uczniów i nauczycieli.

Wszystkim Paniom życzymy wszystkiego najlepszego !
DNI OTWARTE POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ
17_2013
Uczniowie „Górnika” szykują się na studia

Korzystając z zaproszenia Politechniki Wrocławskiej grupa tegorocznych maturzystów klasy 4i oraz zainteresowani uczniowie klas: 2i, 2d i 3k wybrali się 6. marca br. na Dzień Otwarty tej uczelni. Przyszli studenci dowiedzieli się o kierunkach kształcenia oraz procedurach związanych z rekrutacją na studia w Politechnice Wrocławskiej. Celem wyprawy były dwa wydziały: Informatyki i Zarządzania oraz Mechaniczny. Uczniowie uczestniczyli w prezentacji kierunków: Informatyka, Inżynieria Systemów, Zarządzania, Automatyka i Robotyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Mechatronika.
SŁODKA WYCIECZKA DO ŚNIEŻKI
16_20135 marca uczniowie technikum agrobiznesu uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do firmy "Śnieżka - Invest" Sp. z o.o. w Świebodzicach specjalizującej się w produkcji cukierków czekoladowych od ponad 60 lat. Obecnie firma posiada nowoczesną linię technologiczną, która pozwala utrzymać wysoką jakość produktów oraz tworzyć nowe receptury w oparciu o wieloletnie doświadczenie. Uczniowie zapoznali się z linią technologiczną produkcji cukierków a w trakcie mieli okazję degustować ich różne gatunki takie jak: tradycyjne Michałki, Galaretki w czekoladzie, Trufle czy Kokosowy Raj.
WARSZTATY JĘZYKOWE W LONDYNIE
15_2013W dniu 18 lutego 2013 roku uczniowie ZSZiL pod opieką pani Wioletty Arcimowicz udali się na warsztaty językowe do stolicy Wielkiej Brytanii – Londynu. Młodzież przez 5 dni miała możliwość poznania metropolii i wzbogacić wiedzę z geografii i historii.
Program warsztatów był bardzo bogaty a każdy dzień był starannie zaplanowany i wypełniony ciekawymi zajęciami.
UCZNIOWIE ''GÓRNIKA'' MISTRZAMI POWIATU W TENISIE STOŁOWYM
14_2013Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w Tenisie Stołowym chłopców i dziewcząt, które odbyły się 15.02.2013 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu. Bardzo dobrze spisali się nasi chłopcy, którzy w walce o mistrzostwo powiatu pokonali „Emilki” 3–1. Nieco gorzej poszło naszym dziewczynom, które uległy wyraźnie koleżankom z „Emilek” 0-3 i zostały wicemistrzyniami powiatu.